Czy pozwolenie na budowę jest konieczne w przypadku fotowoltaiki?

Fotowoltaika od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dzieje się to za sprawą licznych zalet i korzyści, jakie ze sobą niesie, począwszy od obniżenia rachunków za prąd, a skończywszy na ochronie środowiska. 

Wraz z rozpoczęciem realizacji projektu warto zaznajomić się z całym procesem. Dobrze jest wiedzieć w jakich okolicznościach niezbędne będzie pozwolenie na budowę, a w jakich przypadkach proces ten jest uproszczony i nie wymaga wielu formalności. 

Kluczową wartością, która decyduje czy wymagane jest pozwolenie na budowę jest moc instalacji. Jeżeli przekroczy ona 150 kWp, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Wysokość instalacji także ma znaczenie – jeżeli będzie wyższa niż 3 metry, to także będą potrzebne odpowiednie pozwolenia.

Wspomniana moc i wysokość instalacji stosowana jest zazwyczaj do użytku komercyjnego i przemysłowego. Ważne, że po uzyskaniu pozwolenia, o które warto wnioskować odpowiednio wcześnie, należy przeprowadzić montaż instalacji w ciągu 3 lat. Sam proces uzyskiwania pozwolenia może potrwać około 2 miesięcy i wymaga przedstawienia projektu budowlanego, wypełnienia stosownych wniosków i przedstawienia dokumentu potwierdzającego prawo do zarządzania nieruchomością. 

W znacznej większości przydomowe instalacje, zarówno te na dachach jak i na gruncie, są zdecydowanie mniejsze i nie wymagają rygorystycznych procedur. Nie oznacza to, że nie trzeba spełnić żadnych formalności. Przede wszystkim, zgodnie z ustawą o OZE, każdy projekt o mocy większej niż 6,5 kWp w celu zapewnienia bezpieczeństwa, należy zgłosić do Państwowej Straży Pożarnej. Konieczne jest także zgłoszenie instalacji PV do Operatora Systemu Dystrybucyjnego w terminie 30 dni przed podłączeniem do sieci. 

Istnieją jednak pewne wyjątki, które wymagają pozwolenia na budowę niezależnie od wielkości instalacji. Ma to miejsce, gdy chcemy zainstalować panele na budynku będącym zabytkiem lub na obszarze będącym pod ochroną. W przypadku takich sytuacji warto skontaktować się z odpowiednimi instytucjami, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w postaci nieprzewidzianych kosztów, a w ostateczności nawet demontażu instalacji. W przypadku zabytków konieczna będzie zgoda wojewódzkiego konserwatora, a dla terenów objętych obszarem Natura 2000 głównie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która przeprowadza ocenę oddziaływania inwestycji na środowisko.

Podsumowanie

Instalacja paneli fotowoltaicznych może wymagać zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę, w zależności od wielkości instalacji i jej lokalizacji. Proces ten ma na celu sprawić, że instalacje będą bezpieczne, zgodne z przepisami i będą miały minimalny wpływ na środowisko. Przed przystąpieniem do realizacji projektu warto skonsultować się z lokalnym urzędem lub specjalistą, aby upewnić się, że wszystkie wymogi formalne zostały spełnione. 

Doradcy Panda Energia pomagają na każdym etapie realizacji inwestycji, także w momencie ubiegania się o pozwolenie na budowę, jak i zgłoszenia instalacji do zakładu energetycznego. Nie trać czasu na formalności – zaufaj profesjonalistom, zaufaj Panda Energia!

Union Dental
Lokalizacja

ul. Piotrkowska 270/1402,
90-361 Łódź
NIP: 7792513433

Socialmedia
© Panda Energia. Wszystkie prawa zastrzeżone.
© Panda Energia. Wszystkie prawa zastrzeżone.